Sliping og lakkering av gulv på Mosterøy
Fra tørr og ujevn hardvoksoljet overflate til et lyst gulv med ny beskyttelse
På dette oppdraget på Mosterøy var gulvet tidligere behandlet med hardvoksolje. Overflaten var blitt svært tørr og ujevn i uttrykket, men gulvet kunne fornyes. Jeg slipte det ned og behandlet det med to strøk Bona White og to strøk Bona Traffic HD. Resultatet ble et lysere gulv der treverkets mønster og særpreg fortsatt kommer godt frem.
Et slitt gulv kan fortsatt ha mye å gi
Når et tregulv blir matt, skjoldete eller ujevnt, er det lett å tenke at det må skiftes. Ofte ligger mulighetene i treverket som allerede er der. På Mosterøy kunne den eksisterende overflaten slipes bort, slik at gulvet fikk et nytt utgangspunkt for behandling.
Hardvoksolje kan gi et fint og naturlig uttrykk, og er et godt valg på mange gulv. Men en olje eller hardvoksoljet gulv trenger regelmessig rengjøring og vedlikehold som passer produktet og bruken. Over tid kan enkelte områder få mer slitasje enn andre. At et gulv fremstår tørt, sier likevel ikke alene hva årsaken er. Derfor ser jeg på tilstanden før jeg anbefaler hva som bør gjøres.
Her ble løsningen å gå over til lakk. Da får gulvet en sammenhengende, beskyttende overflate som er praktisk i daglig bruk, samtidig som treets tegninger fortsatt er synlige.
God sliping gir grunnlaget for behandlingen
Overgangen fra hardvoksolje til lakk krever grundig forarbeid. Rester av olje og voks kan forstyrre vedheften, så underlaget må være rent og egnet for den nye behandlingen. Bona White skal legges på bart, slipt treverk.
Jeg slipte gulvet før den nye behandlingen ble lagt på. Ved gulvsliping arbeides overflaten gradvis frem, med slipetrinn som tilpasses gulvet og den gamle behandlingen. Målet er å få bort den slitte overflaten og skape et jevnt slipebilde. Dette er særlig viktig når gulvet skal lysnes, fordi en pigmentert behandling kan fremheve ujevnheter i forarbeidet.
To strøk Bona White gir den lyse tonen
Bona White er en vannbasert, hvitpigmentert grunning for tregulv. Den gir en lysere, hvittonet overflate og skal overlakkeres med en egnet topplakk. Det er altså White som gir den lyse tonen, mens topplakken over sørger for slitebeskyttelsen.
På gulvet på Mosterøy la jeg to strøk Bona White. Flere påføringer bygger opp den hvite tonen, og her ga behandlingen gulvet et lysere uttrykk samtidig som kvister og årringer fortsatt er en synlig del av gulvet.
For meg er det viktig at kunden får se mulighetene i sitt eget gulv. På en befaring kan vi snakke om hva uttrykk dere som kunde ønsker og hvilken overflate som passer hjemmet. Jeg har med meg prøver som kan sees på med de forskjellige farger, lysningsgrader og glansgrader.
Mellomsliping gjør overflaten jevnere
Etter det første strøket foretok jeg en forsiktig mellomsliping med slipenetting. Når tre behandles med vannbaserte produkter, kan små trefibre reise seg og gjøre overflaten ru. Mellomslipingen jevner ut denne fiberreisningen og klargjør overflaten for videre behandling.
Dette er en lett bearbeiding som må utføres med omtanke, særlig på en hvitpigmentert overflate. Deretter må det fine slipestøvet fjernes før neste strøk.
Tampicobørsten løsner støv i trestrukturen
Etter mellomslipingen brukte jeg også Tampico-børste. Det er en myk, roterende børste som arbeider i treets porer og struktur for å løsne fint støv som kan bli liggende igjen etter slipingen.
Børstingen inngår i rengjøringen før videre lakkering, sammen med grundig støvfjerning. Det løsnede støvet må samles opp, slik at det ikke blir liggende på gulvet når neste strøk påføres.
Fine støvpartikler kan ellers bli med inn i lakken og gi små nupper eller en ruere overflate. Jeg bruker derfor tid på dette arbeidet. Det gir et renere underlag og et bedre utgangspunkt for en jevn overflate.
To strøk Bona Traffic HD beskytter gulvet
Over de to strøkene med Bona White la jeg to strøk Bona Traffic HD.
Gulvet fikk dermed fire strøk totalt, med ulik oppgave for grunningen og topplakken.
Traffic HD er en vannbasert tokomponent gulvlakk. Det betyr at lakken blandes med en egen herder før påføring. Produktet er utviklet for gulv med høy belastning og brukes også i næringslokaler og offentlige bygg. Den høye slitestyrken gjør det til et aktuelt valg i private hjem der gulvet skal tåle mye daglig bruk. Bona Traffic HD er en lakk som koster litt mer en vanlig lakk, men en får igjen på det langvarige bildet ved at gulvet tåler mer og lengre slitasje en en standard gulvlakk. En ekstra fordel er at denne lakken er gjennomherdet på kun 24 timer slik at en kan ta gulvet i bruk kort tid etter fornyingen.
På dette gulvet gir Traffic HD et beskyttende lakksjikt over den hvitpigmenterte grunningen. God slitestyrke må fortsatt kombineres med vanlig omtanke: sand under sko, møbler som trekkes over gulvet og vann som blir liggende, kan også sette spor på et lakkert tregulv.
Et lysere gulv med treverkets særpreg i behold
På bildene ser vi forskjellen mellom den tørre, ujevne overflaten før arbeidet og det ferdigbehandlede gulvet. Kvistene, årringene og variasjonene mellom bordene er fortsatt der. Det er nettopp dette som gir et tregulv karakter, og som gjør det verdt å ta vare på.
Slik tar du vare på gulvet etter lakkering
Et nylakkert gulv trenger tid før det kan brukes og belastes fullt. Følg rådene du får for den behandlingen som er brukt, særlig når det gjelder møbler, tepper, tildekking og gulvvask. Temperatur, luftfuktighet og forholdene i rommet påvirker tørkingen.
Når gulvet er klart for vanlig bruk, kommer du langt med noen enkle vaner:
· Fjern sand og småstein jevnlig med støvsuger med egnet gulvmunnstykke eller en tørr mikrofibermopp.
· Bruk lite vann ved vask og et rengjøringsmiddel beregnet for lakkerte tregulv. Unngå å la vann bli liggende.
· Sett gode møbelknotter under stol- og bordbein, og kontroller at det ikke samler seg sand i dem.
· Løft møbler når de skal flyttes, og bruk en god matte ved inngangen til å fange opp grus og fukt.
Har gulvet tidligere vært oljet, er det viktig å tilpasse vedlikeholdet når det nå er lakkert. Produkter for pleie av et oljet gulv skal ikke automatisk brukes videre på den nye overflaten. Spør gjerne om du er usikker på hva du har stående i skapet.
Hos Haugesund Gulvservice får du råd om rengjøring og vedlikehold. Egnede vaske- og vedlikeholdsprodukter finner du også i nettbutikken Gulvverket.
Ta vare på gulvet som allerede ligger der
Ved å fornye gulvet på Mosterøy kunne vi beholde materialene som allerede var i boligen. Det reduserer behovet for nytt gulvmateriale og avfallet som følger med å rive ut et helt gulv. Samtidig fikk gulvet en ny overflate tilpasset videre bruk.
Muligheten for sliping må vurderes på det enkelte gulvet. Type gulv, tykkelsen på slitesjiktet og tidligere behandling har betydning for hva som kan gjøres. Derfor starter et godt råd med å se på gulvet og høre hva du ønsker deg.
Vurderer du å fornye ditt eget gulv?
Har du et gulv som er blitt slitt eller ujevnt, eller ønsker du et lysere uttrykk? Send gjerne noen bilder og litt informasjon om gulvet. Da kan jeg ta en første vurdering og avtale en befaring, slik at vi finner en behandling som passer både gulvet og bruken.
Tom Gaard Langøen · Haugesund Gulvservice AS
Telefon 41 34 52 00 · tom@hgulv.no · www.hgulv.no
Miljøvennlig fornying av gulv siden 1994